fbpx
Gå till...
gerillakampanj

Gerillakampanj med återbrukade anteckningsböcker

I fredags tog sig förstaårseleverna från Forsbergs skola ut i ett grått och regnigt Stockholm för att genomföra sin gerillakampanj för årets julmarknad. Slutdestinationen var T-centralen.

Iklädda tomteluvor gjorda av tidningspapper var deras mål att sprida lite glädje till resenärerna genom att dela ut miljövänliga julklappar inslagna i papperstidningar. De små paketen visade sig vara anteckningsböcker gjorda av återbrukat material. Reaktionerna från resenärerna var väldigt positiva:

– Det här är det bästa som hänt idag, sa en person som tog emot sin julklapp.

Skolans kommande julmarknad Re:giving har fokus på att ge tillbaka, men att göra det utifrån ett hållbarhetstänk. För att dämpa klimatångesten och göra något bra kommer allt på marknaden vara gjort av återbrukat material – och kosta max 100 kronor styck. Dessutom kommer all vinst från fika-försäljningen gå till Världsnaturfonden. Marknaden äger rum den 8 och 9 december kl. 11–17 på Brännkyrkagatan 98 vid Zinkensdamm.

Här är Facebookeventet och här kan du se massa bra filmer som studenterna har gjort.