fbpx
Gå till...

Första, andra och tredje plats i vårt senaste Game Jam

I mitten av februari var det Game Jam Weekend hos oss på Forsbergs. Syftet är att skapa spel tillsammans under lekfulla former, men några spel gick också vinnande ur helgen.

Temat för helgen var olycklig kärlek, då workshopen ägde rum i anslutning till Alla hjärtans dag.

På första plats kom spelet på bilden ovan – en mörk kraft försöker dränera jorden på kärlek genom att äta upp kärleksandan. Ljusets krafter kommer försöka stoppa det hela. Här och här hittar du mer information om spelet och här kan du ladda ner det. Här finns ett Youtube-klipp.

Teamet bakom spelet var Oliver Jonasson (programmer), Sara Åkerström (3D Art, Tech Art & VFX), Freja Rasmusson (UI och VFX), Axel Dalborg (Concept & 2D Art) och Kenny Gustavsson (Technical Sound Designer och Composer).

Andra plats

På andra plats kom spelet ovan, Husfrid. Teamet bakom det är Erik Johansson, Emil Samuelsson och Samuel Lindberg.

Tredje plats

På tredje plats kom Cupid’s Quest. Du är Amor och det är dags för skolbal. Du ska skjuta kärlekspilar på alla nördar och dödspilar på alla mobbare. Du får 10 poäng för varje nörd och 50 för en mobbare. Spelet skapades av Alexander Uray och Adrian Boberg (programming), Joen Bager (Art) och Viktor Granström (music/sound). Här finns ett klipp!

Håll ögonen öppna under våren för att kunna medverka nästa gång vi har Game Jam – både amatörer och proffs är välkomna.