fbpx
Gå till...
skapa spel

Game Jam – kom och skapa spel under lekfulla former!

Det har blivit dags för ännu en omgång av vårt populära Game Jam, där den som vill får skapa spel. Den här gången kör vi under helgen 27-28 oktober 2018 här i Stockholm.

Under ett Game Jam skapar vi spel under lekfulla former och testar vår kreativitet. Workshopen är till för alla, från proffs till amatörer. Du får träffa andra spelfantaster, utbyta erfarenheter, leka fram koncept och testa nya verktyg och metoder. Antingen kan du arbeta i egna projekt eller gå med i en grupp och bidra med dina idéer och erfarenheter. Framför allt, ha kul!

I våras intervjuade vi Jonathan från Game Art och då sa han bland annat såhär om deltagarnas reaktioner på workshopen:

”De reaktioner man brukar få är från personer som inte haft någon erfarenhet sedan tidigare och som tyckt att det varit spännande och roligt att vara med. Det tycker jag är kul att höra, för spel och spelskapande ska vara till för alla.”

Här kan du läsa hela intervjun med Jonathan och lära dig mer om vad Game Jam är, och här hittar du mer information och anmäler dig.

Visst ses vi?