fbpx
Gå till...
brädspel

Den vita lådan blev ett brädspel där du lär dig gruvarbete

En grupp game-ettor fick en liten vit box och deadline några dagar senare. På den tiden skulle de komma på ett helt nytt fungerande brädspel. Ett av resultaten blev The Jarl’s Demand.

En av gruppmedlemmarna, Joakim Mannerstål, förklarar spelet som ett strategispel med fokus på resource grab, vilket innebär att du som spelare måste lära dig att hugga ved, fiska och gruvarbete för att få pengar.

”Det finns också en annan möjlighet att tjäna pengar och det är att du går ut och jagar olika former av djur. Men du måste samtidigt se till att hålla fiender borta från ditt territorium. Slutmålet är att ta så mycket guld du bara kan till din jarl – kung eller härskare – för att ligga i så god aktning som möjligt”, säger Joakim.

Från en vit låda till ett färdigt spel – på bara några dagar!

Eftersom spelet fått fin feedback och väckt intresse hos många har gruppen valt att ta det vidare och finslipa för att kanske göra det i större skala. Övriga gruppmedlemmar var Benjamin Thill, Johan Haubo, Albin Keränen, Viktor Stamberg och Alice Yagi. Här kan du läsa mer.